ANNE VERNEZ-MOUDON: Kent Formunun Temel Unsurları (Basic Elements of Urban Form)

IMG_3288

İTÜ Mimarlık Fakültesi, Kentsel Tasarım ve Planlama Çalışma Grubu etkinlikleri ve Prof. Dr. Ayşe Sema Kubat’ın yürütücülüğünü yaptığı Disiplinlerarası Kentsel Tasarım Yüksek Lisans Programı “Urban Morphology” dersi kapsamında; 1 Mart 2016 tarihinde University of Washington (Seattle) öğretim üyesi Prof. Dr. Anne Vernez-Moudon “Basic Elements of Urban Form” başlıklı bir seminer vermiştir. Seminerin amacı, “kent morfolojisi” alanında yapılan çalışmaların temelini oluşturan, kent formu, form bileşenleri ve bu bileşenlerin bir araya gelme ilkelerini tartışmak ve tarihsel süreçten günümüze farklı kent formlarının oluşma süreçlerini neden-sonuç ilişkisi çerçevesinde irdelemek olarak tanımlanmıştır. Bu bağlamda, özellikle “Kent Morfolojisi” disiplini ile ilk defa karşılaşan lisansüstü öğrencilerine ve araştırmacılara, Morfoloji okullarının farklı yaklaşımlarını, bu ekollerin kent formunu nasıl ele aldıklarını ve dünya örnekleri üzerinden kent formu bileşenlerinin nasıl / hangi parametreler sonucunda farklılaştığını temel hatları ile aktarmak hedeflenmiştir.

IMG_1581 IMG_1585

1997-2002 yılları arasında ISUF (International Seminar on Urban Form) başkanlığını yürüten Prof. Dr. Anne Vernez-Moudon, 1986 yılında yapmış olduğu “Neighborhood Architecture in San Francisco” başlıklı eseri başta olmak üzere kent morfolojisi alanına birçok katkı sağlamıştır. 2005’ten günümüze kadar yaklaşık 50 üniversitede kent morfolojisi, insan-çevre etkileşimi, sağlıklı çevreler, kentsel gelişim gibi konularda davetli seminerler vermiştir. Prof. Dr. Anne Vernez-Moudon, 2013 yılında da İTÜ ve TUBİTAK tarafından desteklenerek, “Urban Morphology ve “The City in History” dersleri kapsamında, İTÜ Mimarlık Fakültesi’ni ziyaret etmiş ve Fakülte kapsamında, “Built Environment, Walkability and Health” (Yapılaşmış çevre, yürünebilirlik ve insan sağlığı ilişkileri), ve dersler kapsamında; “Morphology of American cities throughout history (Tarihsel süreçte Amerikan şehirleri’nin morfolojik yapıları)” ve “UM as an Emerging Interdisciplinary Field” (Yeni gelişen disiplinlerarası bir bilim dalı olarak Kent Morfolojisi) konularında seminerler vermiş; Kent Morfolojisi bilim dalı ile Kent Planlama ve Kentsel Tasarımı arasındaki ilişkiler konusuna açıklık getirmiştir. 2016 yılında da Türkiye’de ve İTÜ’de kent morfolojisi konusuna ilgi duyan araştırmacılar ve akademisyenler ile tekrar buluşmak ve İstanbul’un morfolojik yapısını ve değişimini daha detaylı irdelemeyi arzu etmiştir. Bu bağlamda Prof. Moudon’un ziyareti, ilkinin devamı niteliğinde olup kent morfolojisi ile ilgili gelişen / değişen konuların pekişmesi adına son derece yararlı olmuştur.

IMG_1599 IMG_1596

Etkinliğin hedef kitlesi, İTÜ ve diğer üniversitelerde özellikle Lisansüstü seviyesinde eğitim gören öğrenciler, Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama ve Peyzaj Mimarlığı bölümlerinde eğitim veren akademisyenler, TNUM (Türkiye Kentsel Morfoloji Ağı) üyeleri, Erasmus öğrencileri ve “Kent Morfolojisi” konularında uzmanlaşan tüm araştırmacılar olarak belirlenmiştir. “Urban Morphology” dersi kapsamında verilen ve aşağıda detaylı içeriği yer alan seminerde; kent formunun üç temel elemanı olarak belirtilen parsel, yapı adası ve bina tipolojilerinin farklı bir araya geliş biçimleri ile kent formunun nasıl farklılaştığı tartışılmış, Avrupa, Amerika ve Asya’da yer alan farklı kentlere ait doku örnekleri üzerinden karşılaştırmalı olarak irdelenmiştir.

Content of the Seminar
Basic Elements of Urban Form
(March 1st, 2016, Taşkışla Campus, Room 127, 10:00-12:00)
Past research from the three Schools of urban morphology has shown that the form of cities must be understood and analyzed using three elements: tax lots or parcels of land, street-blocks, and building types. This lecture will present the theoretical roots behind the identification of the three elements and illustrate what these elements are with examples taken from multiple cities in Europe, the Americas, and Asia. The concepts of space, time, and scales will also be explained and used to illustrate how the basic elements of urban form are spatially nested and evolve over time.

Reklamlar
ANNE VERNEZ-MOUDON: Kent Formunun Temel Unsurları (Basic Elements of Urban Form)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s